Osoby ubiegające się o pozwolenie na posiadanie broni zgodnie z Ustawą o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. z późniejszymi zmianami, mają obowiązek dostarczenia odpowiednim organom Policji dwa orzeczenia: lekarskie i psychologiczne. Oba te dokumenty są wydawane przez uprawnionych do tego specjalistów. Ustawa jasno określa, jakie zaburzenia funkcjonowania psychicznego wykluczają możliwość posiadania broni, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa społecznego. Listę lekarzy i psychologów uprawnionych do przeprowadzania badań oraz wydawania orzeczeń w sprawach pozwolenia na broń prowadzi Komendant Wojewódzki Policji.
Orzeczenie psychologiczne, które potwierdza zdolność danej osoby do posługiwania się bronią, powinno być aktualne. Może zostać wydane nie wcześniej niż trzy miesiące przed złożeniem wniosku o pozwolenie na broń. Orzeczenia te są kluczowe dla oceny zdrowia psychicznego i emocjonalnej gotowości do posiadania broni, co jest niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa publicznego.
Zakres badania psychologicznego
Badanie psychologiczne przeprowadzane w ramach procedury uzyskiwania pozwolenia na broń obejmuje kilka elementów, które pozwalają na wszechstronną ocenę osoby badanej. Obejmują one:
Określenie poziomu intelektualnego – badanie zdolności poznawczych i logicznego myślenia.
Opis cech osobowości – z uwzględnieniem sposobu funkcjonowania w sytuacjach stresowych i trudnych.
Ocena dojrzałości społecznej – analiza zdolności do adaptacji społecznej, radzenia sobie z presją i odpowiedzialnością, jaka wiąże się z posiadaniem broni.