MMPI-2 profesjonalna diagnoza psychologiczna

Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości czyli MMPI-2 to jedno z najlepszych i najbardziej rzetelnych narzędzi do diagnozowania różnego rodzaju zaburzeń i trudności psychicznych. Jest również bardzo wymagający pod względem umiejętności psychologa. Jego wyniki ujęte są w 121 skalach dostarczając informacji na temat codziennego funkcjonowania badanego. Test poprzedzony jest wywiadem. Sama procedura badania nie jest skomplikowana. Badany odpowiada na 567 stwierdzeń, do których ustosunkowuje się poprzez odpowiedzi „prawda”, „fałsz”, nie wiem”. Dla niektórych osób może to być dość długie badanie, ale jego wyniki są szczegółowe. Interpretacja pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie zaburzeń psychicznych oraz na określenie natężenia symptomów zaburzeń.

Podstawową częścią MMPI-2 są skale kliniczne, które oceniają przejawy funkcjonowania psychiki ludzkiej w 10-ciu obszarach:

  1. Hipochondria (Hs)
  2. Depresja (D)
  3. Histeria (Hy)
  4. Psychopatia(Pd)
  5. Męskość/Kobiecość (Mf)
  6. Paranoja (Pa)
  7. Psychastenia (Pt)
  8. Schizofrenia (Sc)
  9. Hipomania (Ma)
  10. Introwersja społeczna (Si)

Do uzyskania pełnego wyniku testu wykorzystywane są również skale kontrolne. MMPI-2 jest testem pracochłonnym, ale dzięki trafnej diagnozie badany może szybciej zmierzać we właściwym kierunku.

Jeśli jesteś zainteresowany testem zapraszam do kontaktu.

Autor: Renata Kostecka, psycholog

tel. 601 170 162

psycholog-kostecka.pl

 

 

Strona używa plików cookies niezbędnych do funkcjonowania witryny. Zaakceptuj je.