Jak radzić sobie w sytuacji pandemii?

               Każda nowa sytuacja również pandemii, w której się obecnie znajdujemy wymaga od nas umiejętności dostosowania się. Dotyczy to wszystkich niezależnie od wykonywanego zawodu, wieku, płci itp. Ważną informacją dla nas jest to w jaki sposób na tą sytuację reagujemy. Zbyt silne emocje mogą wpłynąć na ocenę naszej sytuacji, na jej wyolbrzymianie. Aktualna sytuacja znacznie odbiega od naszej codzienności i może być dla nas wyzwaniem, może być także rozwijająca. Dajmy sobie czas na adaptację – nie wymagajmy od siebie, że od razu będziemy funkcjonować tak jak zazwyczaj. To wymaga nowego planu, bo dotychczasowa rzeczywistość uległa dezorganizacji. Kontrola nad nią pozwoli nam czuć się bezpiecznie i musimy ją zdobyć w inny sposób niż robiliśmy to do tej pory. Możemy być skuteczni na miarę swojej sytuacji – stosować się do zaleceń podawanych przez odpowiedzialne służby do ogólnej wiadomości. Nawet w takiej sytuacji nie jesteśmy pozbawieni możliwości podejmowania decyzji. Możemy się do tych zaleceń stosować lub nie i przez to mamy wpływ na życie swoje i bliskich.

            Poza tym mówmy o swoich emocjach, jak radzimy sobie ze strachem, nie blokujmy się, dzielmy się nimi ze swoimi bliskimi i znajomymi przy użyciu nowoczesnych technologii. Nazwanie emocji sprawia, że nabieramy do nich dystansu, a spojrzenie na nią z przymrużeniem oka sprawia, że staje się ona mniej straszna. Nie wiem czy wiecie, że śmiech podnosi odporność na choroby, dlatego warto myśleć pozytywnie. W trakcie domowej kwarantanny powinniśmy zadbać o równowagę między tym co powinniśmy zrobić, a tym, co chcemy zrobić. To wymaga od nas samodyscypliny za którą możemy się w pewnym momencie nagrodzić.

            Kiedy nasza sytuacja może być dla nas rozwijająca? Kiedy szukamy rozwiązań, wyciągamy wnioski, kiedy uświadamiamy sobie co jest dla nas ważne i jakiego działania nam brakuje. Zaplanujmy co będziemy robić w najbliższym czasie, pracę, może znajdziemy dla siebie nowe hobby lub powrócimy do obowiązków, które wcześniej odłożyliśmy na bok.

             Dla osób, które uważają, że sytuacja w której się znaleźli jest najgorsza z możliwych i nie ma z niej wyjścia proponuję metodę poznawczo-behawioralną dekatastrofizację, która polega na zmianie myśli łączących się z negatywnymi emocjami. Jeśli ten stan się utrzyma proponuję konsultacje ze specjalistą. Rozmowa online przypomina spotkanie w gabinecie psychologicznym, w której obowiązują takie same zasady. Zapraszam.

Autor: mgr Renata Kostecka, psycholog, coach
Skype: Psycholog Kostecka
Tel. 601 170 162

e-mail: psycholog.kostecka@gmail.com
psycholog-kostecka.pl

Strona używa plików cookies niezbędnych do funkcjonowania witryny. Zaakceptuj je.