Leczenie terapią EMDR

Co to jest EMDR?

EMDR to nowoczesna metoda terapii stosowana w leczeniu chorób o podłożu psychicznym. Cenna jest głównie dla tych osób, które doświadczyły urazów psychicznych i nie potrafią zintegrować traumatycznych wspomnień oraz przeżyć. Ze względu na swoją skuteczność zyskuje coraz więcej zwolenników. Oparta jest na badaniach naukowych, ma dokładnie sformułowaną procedurę i poszczególne kroki. Zalecana jest między innymi przez Światową Organizację Zdrowia. EMDR łączy w sobie elementy wielu innych podejść psychoterapeutycznych, a to, co ją wyróżnia to aspekt neurofizjologiczny, który jest pomijany w innych nurtach psychoterapeutycznych. Jej prekursorką jest Francine Shapiro, która w 1987r. zauważyła, że szybkie i powtarzające się ruchy gałek ocznych, wykonywane w określonym kontekście mogą zmniejszyć intensywność niepokojących myśli i emocji.

Co oznacza skrót EMDR?

To akronim pierwszych słów angielskiej nazwy terapii – Eye Movement Desensitization and Reprocessing – przetwarzanie i desensytyzacja za pomocą ruchu gałek ocznych. To w skrócie nazwa terapii polegającej na odwrażliwianiu za pomocą gałek ocznych.

Na czym polega terapia?

Terapia oparta jest na naturalnej zdolności mózgu człowieka do leczenia urazów psychicznych. Większość urazów psychicznych przetwarza się sama. EMDR oparta na procesach neurofizjologicznych, pozwala dotrzeć do źródeł problemów za pomocą sieci pamięciowych. Polega na przywołaniu bolesnego wspomnienia, skupieniu uwagi na uczuciach i myślach, które ono powoduje – do czego pacjent zostaje bezpiecznie przygotowany. Przetwarzanie informacji powinno doprowadzić do rozwiązania, które będzie dla pacjenta zdrowe i adaptacyjne. Postrzeganie pacjenta odbywa się w modelu ATP. EMDR składa się z 8 faz protokołu, na który składa się: zebranie wywiadu, nauczenie relaksacji, przygotowanie do stymulacji gałek ocznych, przygotowanie i opis zdarzenia do przetworzenia oraz procedury zamknięcia sesji. Terapia składa się głównie z bilateralnej stymulacji za pomocą gałek ocznych lub dźwięku, dotyku.

Jaki jest cel terapii?

Przede wszystkim terapia ma zmienić postrzeganie pacjenta o wydarzeniach z przeszłości, aby były one wspomnieniami, a nie wciąż przeżywanym doświadczeniem. Pamiętanie o trudnym wydarzeniu przez pacjenta powinno przestać być emocjonalne i nie powinno wywoływać pobudzenia emocjonalnego. Zmiana u pacjenta dochodzi na poziomie myśli, emocji oraz odczuć w ciele.

Do kogo skierowana jest ta terapia?

EMDR jest na tyle uniwersalna, że może być stosowana do różnych grup pacjentów niezależnie od wieku czy stanu psychicznego. Szczególnie polecana jest dla osób, które przeżyły bolesne, traumatyczne doświadczenia i borykają się z ich psychicznymi konsekwencjami. Od lat metodę tą stosuje się z powodzeniem w zaburzeniach o podłożu lękowym, w leczeniu fobii, zaburzeń obsesyjno -kompulsywnych, lęku uogólnionego, uzależnień od substancji psychoaktywnych, w leczeniu depresji. Coraz częściej jest wykorzystywana również w interwencji kryzysowej oraz pracy z bólem chronicznym i fantomowym.

Jakie korzyści daje zastosowanie terapii EMDR?

Przede wszystkim daje zrozumienie:

  • dlaczego dany problem występuje
  • skąd się biorą problematyczne myśli, emocje i reakcje, jaką pełnią funkcję
  • kluczowego wydarzenia, który powoduje konkretny problem i przetworzenia go w świadomości w taki sposób, aby traumatyczne wydarzenie stało się rozdziałem zamkniętym, a jego wspomnienie nie zakłócało więcej normalnego, codziennego funkcjonowania czego konsekwencją jest powrót do równowagi w codziennym funkcjonowaniu.

Badania z dziedziny epigenetyki związane z transgeneracyjnym dziedziczeniem traum przodków wskazują na daleko idące konsekwencje w leczeniu traumy.

Jak długo trwa leczenie?

Sesja trwa od 50-90 minut. Jedno wspomnienie – target trwa od jednej do trzech sesji. Inne terapie trwają od kilka miesięcy do kilku lat.

Zapraszam do gabinetu.

 

Autor: Renata Kostecka, psycholog, psychotraumatolog. coach

tel.601 170 162

psycholog-kostecka.pl

Strona używa plików cookies niezbędnych do funkcjonowania witryny. Zaakceptuj je.